انواع سیستم های مدیریت محتوا

در مقاله های قبلی با سیستم مدیریت محتوا آشنا شدیم. در این مقاله به بررسی انواع سیستم مدیریت محتوا می پردازیم.

تا به امروز سیستم های زیادی با کاربرد های متفاوت تولید شده اند و تقریبا می توان گفت 90 درصد از انواع وب سایت ها را می توان با یک سیستم مدیریت محتوا راه اندازی کرد. به عنوان مثال سیستم های مدیریت وبلاگ، انجمن ها، فروشگاه های اینترنتی، سیستم های پرسش و پاسخ و … .  سیستم های مدیریت محتوا معمولا با سه نوع مجوز (License)  منتشر می شوند:

  • تجاری: برای استفاده از CMS های تجاری باید هزینه ای برای خرید لایسنس به تولید کننده پرداخت شود.
  • سیستم مدیریت محتوای اشتراکی یا Software As A Service یا SAAS با نام‌های سرویس اشتراکی یا اجاره نرم‌افزار نیز شناخته می‌شود. این نوع سیستم‌ها مشابه نرم‌افزارهای متن باز عمل می‌کنند اما اجازه دسترسی به کدها را به کاربران نمی‌دهند. سورس کد نرم افزار رمزنگاری شده است و شما نمی توانید تغییری در آن ایجاد کنید. سورس کد این نوع پروژه ها به صورت جداگانه فروخته می شود.

اشتراک این سیستم‌ها را باید از شرکت‌های ارائه‌دهنده خریداری کنید.هزینه به صورت سالانه یا ماهانه یا بسته محصول محاسبه می‌شود. هزینه اشتراک نرم‌افزاهای SAAS شامل هزینه هاست، طراحی قالب، پشتیبانی و … می‌شود. نیازی به پرداخت هزینه جداگانه برای این موارد نیست. به این نوع سیستم‌ها سایت‌ساز هم گفته می‌شود

  • متن باز Open Source: سیستم های متن باز به صورت کاملا رایگان و با سورس کد منتشر می شوند که در دسترس و قابل تغییر و توسعه هستند. این دسترسی باعث می‌شود بتوانید هر تغییری که دوست دارید در سایت خود اعمال کنید. شما می تونید این سیستم ها را تغییر دهید و از آن استفاده کنید یا حتی بفروشید. سیستم های  Drupal ،PHP-Nuke ،Joomla ،WordPress  و … نمونه هایی از CMS های متن باز و موفق هستند که وب سایت های زیادی با آن ها ساخته شده اند.

معمولا قالب‌های آماده پاسخگوی نیاز تمامی کاربران هستند. تنها در صورتی که بخواهید برای یک کسب‌وکار بزرگ سایت طراحی کنید، ممکن است به تغییر و توسعه کدها نیاز داشته باشید.

ویژگی مثبت نرم‌افزارهای متن باز یا کد باز این است که کاربران و کارشناسان بسیاری در سراسر جهان به آن دسترسی دارند. به این ترتیب، هر روز افزونه‌های بیشتری برای آن‌ها ارائه می‌شود. می‌توان گفت این گونه نرم‌افزارها از نوعی خرد جمعی بهره می‌برند.

شما می توانید بر اساس نیاز خود و مزیت های هر کدام از CMS ها، یکی را انتخاب کنید. اما پیشنهاد اصلی ما به شما وردپرس است. به دلیل کارایی فوق العاده و به روز رسانی های مدام و همچنین در دسترس بودن هزاران افزونه و قالب، باعث شده است که وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا در سطح جهان باشد.

در این بخش چند نمونه از بهترین و پرطرفدارترین CMS های متن باز (open source) را معرفی خواهیم کرد.  برای آشنایی بیشتر با هریک، در مقاله های بعدی ما را همراهی کنید.

وردپرس WordPress

جوملا Joomla

دروپال Drupal

پرستاشاپ PrestaShop

مجنتو Magento

اپن کارت OpenCart

امتیاز دهید :
5/5
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

آخرین بروز رسانی :2 ماه پیش