سیستم مدیریت محتوا(CMS)چیست؟

به طور خلاصه سیستم مدیریت محتوا  و یا به اختصارCMS.

طور خلاصه سیستم مدیریت محتوا (System Management Content) و یا به اختصارCMS.

سیستم نرم افزاری ای است که جهت مدیریت ساده محتوای وب سایت بکار می رود و به نرم افزارهایی گفته می شود که نظام قابل مدیریتی را در ثبت، بروزرسانی و بازیابی محتوا فراهم می آورند.

این نرم افزارها الزاما وابسته به وب نیستند و برنامه های کاربردی مدیریت محتوای وب سایت های اینترنتی، صرفا یک نمونه از این گونه سیستم های مدیریت محتوا می باشد. لکن در کشور ما، ایران، بعلت گسترش این شاخه از نرم افزارهای سیستم مدیریت محتوا، عبارت CMS تنها به نرم افزارهای مدیریت وب سایت اطلاق می شود.

به طور کلی CMS از دو عنصر تشکیل شده است:

  • برنامه کاربردی مدیریت محتوا (Applicant Management Control) که به اختصار CMS نامیده می شود.
  • برنامه کاربردی تحویل محتوا (Applicant Delivery Control) که به اختصار CDA نامیده می شود.

عنصر CMS چرخه زندگی صفحات وب سایت اینترنتی را از لحظه ایجاد تا زمان انقراض در بر می گیرد؛ یعنی امکان ایجاد محتوا، اعمال تغییرات و حذف بخش خاصی از محتوای وب سایت را، بدون نیاز به تخصص خاص و امکانات فنی در زمینه وب، برای طراحی وب سایت فراهم می آورد. در نتیجه میتوان گفت با استفاده از سیستم مدیریت محتوا برای ایجاد وب سایت ساده، نیاز به شناخت زبان های برنامه نویسی و حتی نیاز به آشنایی با زبان HTML نیز نمی باشد.

عنصرCDA ، این اطلاعات را گرد آوری کرده و از آن ها جهت آپدیت وب سایت استفاده می نماید.

مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا نسبت به طراحی سایت اختصاصی

در موارد نادری، ممکن است وب سایتی که در نظر دارید تا طراحی و پیاده سازی نمایید، در بستر سیستم های مدیریت محتوا قابل تعریف نباشد(وب سایت خاص) که طبیعتا نیاز به برنامه نویسی اختصاصی خواهید داشت. ولی در اکثر مواقع وب سایتی که می خواهید، با استفاده از سیستم های مدیریت محتوای موجود قابل اجراست. مزایای استفاده از نرم افزار سیستم مدیریت محتوا (CMS) ،نسبت به طراحی سایت اختصاصی عبارت اند از:

صرفه جویی در زمان ایجاد و به روزرسانی وب سایت ها : در حالی که طراحی و پیاده سازی یک وب سایت اینترنتی به صورت اختصاصی، ماه ها زمان می برد، لراردادن اطالعات سایتتان در لالب یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) از پیش طراحی شده، بیش از یکی دو هفته طول نخواهد کشید. این صرفه جویی در زمان، احتماال محرک بسیار خوبی برای طراحی وب سایت شما با یک نرم افزار مدیریت محتوا یا CMS است.

  • پشتیبانی مطمئن تر : با توجه به اینکه طراحی وب سایت های اختصاصی، معمولا یک بار برای شما و متناسب با نیاز شما انجام می شود و برای سایرین کاربردی ندارد، لذا چنانچه تیم طراح سایت از پشتیبانی آن سر باز زد، کس دیگری نیز نخواهد توانست وب سایتی که دیگران نوشته اند را پشتیبانی کند. بنابراین نمی توانید تجارت خود را بر این اساس پایه ریزی نمایید. این در حالی است که شرکتهای طراحی وب سایت که صاحب سیستم های مدیریت محتوا می باشند، با تعداد زیادی مشتری مواجه اند که قبلا برای ایشان از این نرم افزار استفاده نموده اند. طبیعتا این شرکت ها می بایست پشتیبانی کاملی از سیستم مدیریت محتوای خود به عمل آورند تا شانس باقی ماندن در بازار پر رقابت امروز را داشته باشند.
  • امنیت بالاتر وب سایت : با توجه به اینکه تعداد زیادی وب سایت به کمک سیستم های مدیریت محتوا راه اندازی شده است، در نتیجه شرکت طراح دائما در حال رفع ایراد، ارتقاء قابلیت ها و افزایش امنیت آن است. هک شدن سیستم مدیریت محتوای مورد استفاده در طراحی آن ها، به معنای هک شدن تمامی آن صدها بلکه هزاران وب سایت های اینترنتی خواهد بود، بنابراین برای تیم طراح معقول خواهد بود که زیر بار هزینه های هنگفت امنیت رفته و نرم افزار مدیریت محتوای خود را امن کنند. این در حالی است که برای یک تک سایت، احتمالا، نه برای شرکت طراح وب و نه برای مشتری ای که سایت برای وی طراحی می شود، به صرفه نخواهد بود که پذیرای هزینه بالایی برای امنیت باشند.
  • شما می دانید و می بینید چه چیزی را خریداری می نمایید : وقتی شما از یک شرکت طراح سایتی می خواهید تا وب سایت اختصاصی برای شما طراحی کنند ، نمی دانید نهایتا برآیند تلاش های انجام شده بعد از چندین ماه در آن شرکت چه خواهد شد و آیا محصول نهایی ، همان چیزی است که شما در ذهن می پروراندید . این در حالی است که وقتی شما طراحی سایت خود را با یک سیستم مدیریت محتوا یا cms انجام می دهید، می دانید و می بینید چه چیزی را خریداری می کنید. بنابراین به جای تصمیم گیری انتزاعی و بدون نگرش ، می توانید یکی از نرم افزارهای مدیریت محتوای موجود را انتخاب کنید.
  • وجود مستندات، راهنما و آموزش کافی : شرکت های طراحی وب سایت های اینترنتی، برای ارائه آموزش به کاربران سیستم مدیریت محتوای خود، مستنداتی را فراهم می آورند تا مدیران وب سایت های اینترنتی با مراجعه به این راهنماها یا مستندات، بتوانند بدون وابستگی به تیم پشتیبانی شرکت طراح سایت، وب سایت اینترنتی خود را مدیریت نموده و محتوای وب سایت را آپدیت نمایند. اما داستان برای یک وب سایت اختصاصی، به شکل کاملا متفاوت بوده و تیم برنامه نویسی، فرصت زیادی برای تولید محتوای مستنداتی که صرفا در یک وب سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد، نخواهند گذاشت.

با توجه به مطالب ذکر شده، اهمیت انتخاب یک سیستم مدیریت محتوایی شایان است. در مقاله بعدی به چگونگی عملکرد این سیستم و برترین های CMS خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

امتیاز دهید :
5/5
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

آخرین بروز رسانی :2 ماه پیش